sowie

Wybory samorządowe, parlamentarne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-04-27 14:46

Ostatni komentarz: Ponoć w Parlamencie Europejskim łatwo mozna zarobić. Czy się stoi czy się leży 120 000e się należy.
dodany: 2009.05.16 23:15:46
przez: XYZ
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-13 09:40

Ostatni komentarz: Szanowni mieszkańcy Wałbrzycha głosujcie na Andrzeja Zibrowa. Gdyż jest to odpowiednia kandydatura na to stanowisko. Już jako prezes Wałbrzyskiej koksowni pokazał że jego działania są zdecydowane i zawsze osiąga wyznaczone cele.
dodany: 2009.03.19 20:20:10
przez: Marcin
czytaj więcej
Informacja dotycząca zmiany w Ordynacji wyborczej
2010-02-02 12:34

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w grudniu nowelizację ordynacji wyborczych, która umożliwia osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, powyżej 75 roku życia, głosowanie przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich i samorządowych.


Znowelizowana ustawa dotyczy wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Wprowadza ona instytucję pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych dla wyborców z niepełnosprawnością. Pełnomocnik wyborczy umożliwi oddanie głosu zarówno przez osoby z niepełnosprawnością jak i starsze, powyżej 75 roku życia. Pełnomocnikiem będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Wniosek o pełnomocnictwo musi być złożony najpóźniej 10 dni przed dniem wyborów. Pełnomocnictwa udzielać się będzie przed prezydentem miasta lub przed innym pracownikiem urzędu gminy, upoważnionym przez prezydenta do sporządzania aktów pełnomocnictwa.

Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania wyborcy i pełnomocnika, oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Głosowanie w szpitalach i zakładach pomocy społecznej będzie się odbywało za pomocą urn pomocniczych przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie
z nowelizacją będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Źródło : portal dla osób niepełnosprawnych : www.niepelnosprawni.pl



Autor: www.um.walbrzych.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: