Prezydent Lech Kaczyński podpisał w grudniu nowelizację ordynacji wyborczych, która umożliwia osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, powyżej 75 roku życia, głosowanie przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich i samorządowych.
Znowelizowana ustawa dotyczy wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Wprowadza ona instytucję pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych dla wyborców z niepełnosprawnością. Pełnomocnik wyborczy umożliwi oddanie głosu zarówno przez osoby z niepełnosprawnością jak i starsze, powyżej 75 roku życia. Pełnomocnikiem będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.
Wniosek o pełnomocnictwo musi być złożony najpóźniej 10 dni przed dniem wyborów. Pełnomocnictwa udzielać się będzie przed prezydentem miasta lub przed innym pracownikiem urzędu gminy, upoważnionym przez prezydenta do sporządzania aktów pełnomocnictwa.
Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania wyborcy i pełnomocnika, oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.
Głosowanie w szpitalach i zakładach pomocy społecznej będzie się odbywało za pomocą urn pomocniczych przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie
z nowelizacją będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.
Źródło : portal dla osób niepełnosprawnych : www.niepelnosprawni.pl
Wybory samorządowe już wiosną - nie czekaj na ostatnią chwilę z aktualizacją adresu!
Aby zagłosować w wyborach samorządowych w Jeleniej Górze, musisz być osobą stale zamieszkującą na terenie naszego miasta. Jeśli chcesz zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców – już teraz złóż wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniasz warunki).
czytaj więcejZapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki. Państwa zdanie jest bardzo ważne.
Dlaczego taka propozycja?
czytaj więcejPodliczone zostały wszystkie głosy tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W urnach, za pośrednictwem internetu lub korespondencyjnie swój głos oddały 3882 osoby, co stanowi 8,3 % uprawnionych do głosowania.
Dzielnicą, która uzyskała największą frekwencję jest Dzielnica Kolonia, gdzie swój głos oddało blisko 22% osób uprawnionych do głosowania. Nagrodą za tak dobry wynik jest dodatkowe 30 000 zł przyznawane przez prezydent Miasta Świdnicy.
Zdaniem mieszkańców Świdnicy inwestycje, które powinny zostać zrealizowane w poszczególnych dzielnicach to:
Wybory samorządowe w 2018r. muszą odbyć się w dzień wolny od pracy w dniach od 17 października do 9 listopada. Końcem stycznia 2018r. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory samorządowe 2018 mogą odbyć się w jedną z niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.
czytaj więcejW Świdnicy odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Zarządu Okręgowego PiS w okręgu wałbrzyskim. Podczas obrad, na wniosek nowo wybranego Prezesa Zarządu, Minister Anny Zalewskiej, członkowie tego organu, w drodze głosowania tajnego, dokonali wyboru wiceprezesów partii, sekretarza oraz skarbnika.
Jednym z Wiceprezesów PiS w okręgu wałbrzyskim został dotychczasowy sekretarz partii w regionie, wywodzący się z powiatu świdnickiego, Łukasz Apołenis. Ponadto na wiceprezesa zarządu wybrano Senatora Aleksandra Szweda z Kłodzka. Skarbnikiem partii został Leszek Niepsuj ze Strzegomia, natomiast Sekretarzem, Tomasz Nowicki z Lądka Zdroju.