Zakończyły się walne zgromadzenia członków Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze. Przypomnijmy, że po jednym z pierwszych tego typu spotkań, spółdzielcy zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o wyjaśnienie kilku spraw. Najważniejsza z nich dotyczyła nieprzyjęcia porządku obrad zebrania na ulicy Grodzkiej oraz wniosku o uzupełnienie składu rady nadzorczej spółdzielni Podzamcze.
- Ulica Kasztelańska, wraz z zarządem, podjęła decyzję o przeprowadzeniu wyborów, a tym samym o wprowadzeniu 3 dodatkowych członków do rady nadzorczej naszej spółdzielni. Koszty takiego posunięcia ponieśliby wszyscy członkowie naszej spółdzielni – zgodnie na początku czerwca mówili Władysław Wróblewski oraz Emanuel Knach – członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze”.
Prezes Tadeusz Choczaj, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, po walnych zebraniach na wszystkich ulicach, ustosunkował się do słów wypowiedzianych przez członków spółdzielni. Odpowiadając na pytania zainteresowanych prezes przywołuje zapis, który zawarty jest w paragrafie 30 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze.
- Na miejsce członka rady nadzorczej, który miejsce utracił, walne zgromadzenie dokonuje wyboru, do końca kadencji innego członka rady – cytuje Tadeusz Choczaj. – Ponieważ odeszło 3 członków rady nadzorczej, zarząd spółdzielni zobligowany był do tego, by taki punkt umieścić w porządku obrad. Oczywiście, wolą członków było wprowadzenie korekty do porządku obrad, ale niestety - ci panowie takiej inicjatywy nawet nie wykazali.
Tym samym uzupełnienie składu rady nadzorczej stało się faktem. Na miejsce poprzednich członków, powołano 3 nowych. Czy zatem wszystko przebiegło zgodnie z prawem ?
- Pierwszy warunek, aby uchwała była ważna: musi ona zostać poddana pod głosowanie wszystkich części walnych zgromadzeń. Nie przyjęcie porządku obrad przez członków z ulicy Grodzkiej skutkuje tym, że jakiekolwiek uchwały z kolejnych zgromadzeń są nieważne – przekonuje Emanuel Knach.
Taka była opinia mieszkańców po tym, gdy zakończyło się pierwsze zgromadzenie członków z ulicy Grodzkiej i Kasztelańskiej. Zdaniem prezesa Tadeusza Choczaja, uchwały podjęte przez mieszkańców na wszystkich kolejnych walnych zgromadzeniach są ważne.
- Nieprzyjęcie porządku obrad przez ulicę Grodzką nie powoduje nieważności uchwał podjętych na pozostałych spotkaniach w ramach walnych zgromadzeń. Zarząd ma jednoznaczną opinię kancelarii prawnej oraz opinię związku rewizyjnego, który w tej sprawie się wypowiedział. Członkowie spółdzielni z ulicy Grodzkiej samodzielnie zrezygnowali z zajmowania stanowiska w określonych sprawach, które były w porządku obrad walnego zgromadzenia – kończy Tadeusz Choczaj.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze, w którego imieniu wypowiedział się prezes, twardo przystaje przy swoich racjach. Niektórzy członkowie spółdzielni natomiast uważają, że prawo zostało złamane. Czy mieszkańcy z Podzamcza złożą doniesienie do prokuratury w tej sprawie ? Tego na dziś nie wiadomo.
Norbert Grabowski / 30minut
Wybory samorządowe już wiosną - nie czekaj na ostatnią chwilę z aktualizacją adresu!
Aby zagłosować w wyborach samorządowych w Jeleniej Górze, musisz być osobą stale zamieszkującą na terenie naszego miasta. Jeśli chcesz zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców – już teraz złóż wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniasz warunki).
czytaj więcejZapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki. Państwa zdanie jest bardzo ważne.
Dlaczego taka propozycja?
czytaj więcejPodliczone zostały wszystkie głosy tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W urnach, za pośrednictwem internetu lub korespondencyjnie swój głos oddały 3882 osoby, co stanowi 8,3 % uprawnionych do głosowania.
Dzielnicą, która uzyskała największą frekwencję jest Dzielnica Kolonia, gdzie swój głos oddało blisko 22% osób uprawnionych do głosowania. Nagrodą za tak dobry wynik jest dodatkowe 30 000 zł przyznawane przez prezydent Miasta Świdnicy.
Zdaniem mieszkańców Świdnicy inwestycje, które powinny zostać zrealizowane w poszczególnych dzielnicach to:
Wybory samorządowe w 2018r. muszą odbyć się w dzień wolny od pracy w dniach od 17 października do 9 listopada. Końcem stycznia 2018r. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory samorządowe 2018 mogą odbyć się w jedną z niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.
czytaj więcejW Świdnicy odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Zarządu Okręgowego PiS w okręgu wałbrzyskim. Podczas obrad, na wniosek nowo wybranego Prezesa Zarządu, Minister Anny Zalewskiej, członkowie tego organu, w drodze głosowania tajnego, dokonali wyboru wiceprezesów partii, sekretarza oraz skarbnika.
Jednym z Wiceprezesów PiS w okręgu wałbrzyskim został dotychczasowy sekretarz partii w regionie, wywodzący się z powiatu świdnickiego, Łukasz Apołenis. Ponadto na wiceprezesa zarządu wybrano Senatora Aleksandra Szweda z Kłodzka. Skarbnikiem partii został Leszek Niepsuj ze Strzegomia, natomiast Sekretarzem, Tomasz Nowicki z Lądka Zdroju.